Akademik Danışma Kurulu

Akademik Danışma Kurulu Üyelerimiz


MEHMET SARAÇOĞLU

İş Geliştirme Direktörü – Özbeyoğlu Kuruyemiş

29 Ekim 1982 Samsun doğumlu olan Mehmet Saraçoğlu, Samsun Anadolu Lisesi 2000 mezunlarındandır. Üniversite eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği üzerine 2004 yılında tamamlayan Mehmet, lisans eğitimi süresinde Bahadır Tıbbi Aletler A.Ş. ve Arçelik Çayırova Kampüsünde stajlarını yapmış; yine eğitimi süresinde yarı zamanlı olarak TNT Lojistik A.Ş. firmasında Analist Yardımcısı olarak çalışmıştır. 2004-2006 yılları arasında Pazarlama (marketing) konusu üzerine işletme yüksek lisansını Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde San Diego Eyalet Üniversite’sinde yapmıştır. Amerika’da bulunduğu 4.5 yıl içinde Comair Rotron adında bir mühendislik firmasında Pazarlama Analistliği görevini üstlenmiştir. 2009 yılının Haziran ayından bu yana kendi aile şirketleri olan Saraçoğlu Kuruyemiş ve Gıda firmasında Özbeyoğlu Kuruyemiş markası altında İş Geliştirme Direktörü olarak görev yapmaktadır.

2016-2019 yılları arasında Samsun Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, 2018-2019 döneminde Endüstri İşletme Mühendisleri Meslek Komitesi Başkanlığı, 2018-2020 ve 2022-2024 döneminde Samsun İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, 2018-2019 döneminde Samsun 19 Mayıs Rotary Kulübü Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Samsun Yelken Kulüp üyesidir. Mehmet, İpek Saraçoğlu ile evli olup, Nil ve Ela adında iki kız çocukları vardır.


ONUR BERBEROĞLU

Fabrika Direktörü – Samsun Model Fabrika

Onur BERBEROĞLU, 1982 yılında Samsun’da doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini Bafra Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Pamukkale Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümündeki lisans eğitimini Onur Derecesiyle tamamladı. Üniversite eğitimi sırasında birçok üniversite kulübü’ nün kurucu başkanlığını üstlendi, öğrenci projelerine öncülük etti.

Üniversite mezuniyeti sonrası farklı sektörlerde profesyonel olarak çalışmaya başladı. Sırasıyla 2006 yılında Fatih Mühendislik firmasında üretim mühendisi, 2010 yılında Pedo Bebek Bezi fabrikasında üretim müdürü, 2013 yılında Borsan Kablo fabrikasında üretim müdürü, 2020 yılında Sampa Otomotiv fabrikasında OPEX yöneticisi olarak görev aldı. 2023 Temmuz ayında başladığı Samsun Model Fabrika Direktörlük görevini halen sürdürmektedir.

Kariyerinde farklı endüstri ve kültürlerde üst düzey yönetici olarak rol alması sayesinde kriz yönetimi, finansal operasyon yönetimi, operasyonel mükemmellik ve yalın dönüşüm alanlarında değerli projelere imza attı.

 “Yalın 6 Sigma Kara Kuşak” ve “Yalın Dönüşüm Senseilik” belgelerine sahip olan Onur BERBEROĞLU 2019 yılında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İşletme mastırını tamamladı.

Onur Berberoğlu evli ve 2 çocuk babasıdır.


YASEMİN MACİT ÜNLÜ

Malzeme ve Depo Yönetimi Müdürü – Yeşilırmak Elektrik Dağıtım 

1985 yılında Almanya’da doğan Yasemin Macit Ünlü, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.
İşletme ve Endüstri İlişkileri alanında Yüksek Lisansını Ondokuz Mayıs Üniversitesinde gerçekleştirdi.
Ayrıca Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, İnsan Kaynakları Yönetimi, Bilgisayar Programcılığı bölümlerini tamamladı.

2008 yılı itibari ile Tedarik Zinciri Yönetimi (Planlama, Satın alma, Lojistik, Depo Yönetimi, Stok Yönetimi, Kalite Kontrol, Geri Kazanım) konusunda uzmanlık/yöneticilik, proje yönetimi, İç Denetim ve Risk yönetimi alanlarında görev aldı.
Birçok farklı sektörde (otomotiv, mobilya, tekstil, hızlı tüketim, elektrik dağıtım vb.) çalışma gerçekleştirerek; firmaların süreç iyileştirme, ERP sistem geliştirme, yalın üretim teknikleri, risk analizi, metot geliştirme vb. projelerde aktif olarak çalışmalar gerçekleştirdi.

6 Sigma Yeşil kuşağa sahibi olup, yalın üretim uygulatıcısı, kalite yönetim sistemlerinde iç tetkikçidir.
2016 yılından itibaren Yeşilırmak Elektrik Dağıtım firmasında Malzeme ve Depo Yönetimi Müdürü olarak görev almaktadır.


ALİ DİNLER

Toplu Taşıma Hizmetleri Şube Müdürü-Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı

Ali DİNLER, 20 Ocak 1991’de Samsun’da doğdu. İlk ve orta eğitimini Samsun’da tamamlamış olup Samsun Anadolu Lisesi mezunudur. Lisans eğitimini, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde 2013 yılında; yüksek lisans eğitimini ise  Ondokuz Mayıs Üniversitesi Akıllı Sistemler Mühendisliği bölümünde 2019 yılında tamamladı.

1 yıllık tekstil sektörü tecrübesinin ardından 2017 yılından itibaren 1,5 yıl Samulaş A.Ş.’de Arge ve İnovasyon Mühendisi ve Kalite Yönetim Temsilcisi olarak görev yapmış; 2019 yılından itibaren ise 3 yıl Samsun Büyükşehir Belediyesinde Ulaşım Planlama Mühendisi olarak görev yapmıştır.

Son olarak 2022 yılından itibaren Samsun Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Hizmetleri Şube Müdürü olarak görevine devam etmektedir. Görevi kapsamında, kent içinde hizmet vermekte olan belediye otobüslerinin yönetiminin yanı sıra Samsun Elektrikli Otobüs Projesi, Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesinde aktif görev almıştır.


BARIŞ ÖZKAN

Dr. Öğretim Üyesi / Ondokuz Mayıs Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü

Barış ÖZKAN, Selçuk Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 2007 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans derecesi ile mezun olmuştur. 2018 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği anabilim dalında doktora derecesi elde etmiştir. 2014 yılında araştırma görevlisi olarak görev aldığı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde, 2019 yılından itibaren öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir. Bulanık mantık, çok ölçütlü karar verme, tesis yeri seçimi ve coğrafi bilgi sistemleri konularında çalışmaları bulunmaktadır.

 

 


HALİT BAHADIR

Enerji Yönetim Şefi – Ulusoy Un

Halit BAHADIR, 2019 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden  mezun olmuştur. Kariyerine 2011 yılında Yeşilırmak Elektrik Dağıtım şirketinde başlayan BAHADIR, ardından Enerjisa Elektrik Dağıtım şirketinde dağıtım uzmanı olarak görevine devam etmiştir.

2011 yılından bu yana Türkiye enerji sektöründe elektrik dağıtım iletim hattı üretimi ve yenilenebilir enerji santrali proje geliştirme ve yatırımlarında tecrübe sahibidir. Çevre illerdeki tüm trafo portföyü için planlama, geliştirme, inşaat, tedarik anlaşmaları, işletme ve bakım ticaret faaliyetleri ile ilgili sürecin farklı bölümlerinde yer almıştır.

2021 yılında Ulusoy Un Şirket merkezinde Enerji Yönetim Şefi olarak göreve başlamıştır. Yine 2021 yılında ise tam sorumlu olarak yaklaşık 42 MWp güneş enerjisi santrali ve 22,36 MWm Rüzgar Santrali’ne atanmıştır ve hala bu pozisyonda görevine devam etmektedir.


SELENAY KARATAŞ

Endüstri Mühendisi/Stok Sorumlusu – Straumann Group Türkiye

Selenay KARATAŞ, Çankaya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği (%50 burslu, İngilizce eğitim) bölümünden Haziran 2019’da mezun olmuştur. 2020 yılından itibaren aktif olarak çalışmaktadır.

İlk iş deneyimi olan Başoğlu Kablo ve Profil A.Ş şirketinde Planlama departmanında 1.5 yıllık çalışmanın ardından Bolu’dan ayrılarak Samsun’da Sampa Otomotiv A.Ş. – Ticari Ürün Grubu Planlama uzmanı olarak görev almıştır. Akabinde Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. şirketinde lojistik biriminde çalıştı. Şu anda ise Straumann Group şirketinde Karadeniz bölge (Samsun) stok sorumlusu olarak görevine devam etmektedir.

Kariyer hedefinde, üretim ve hizmet sistemlerinde karşılaşabilecek problemlerin analizini yapabilen, yenilikçi, çözüm odaklı, zamanı etkili bir şekilde kullanabilen, liderlik vasfına sahip ve sürekli iyileşme için etkin kararlar alabilen bir endüstri mühendisi olarak iş hayatına devam etmeyi amaçlamaktadır.


 

 

Aday Öğrenci

Canlı Destek