Genel Bilgiler

Endüstri Mühendisliği; insan, ekipman, malzeme, makine, sermaye, enerji kaynakları, bilişim sistemleri ve unsurlarının oluşturduğu bütünleşik sistemlerin tasarımı ve verimli işleyişi ile uğraşan bir mühendislik dalıdır. Bu sistemlerden elde edilen sonuçların belirlenmesi, öngörülmesi ve değerlendirilmesi için mühendislik analiz ve tasarım yöntemlerinin yanı sıra matematik, bilgisayar, sosyal ve fen bilimlerindeki uzmanlaşmış bilgi ve yetenekten yararlanır.

Endüstri mühendisleri; karmaşık problemlerin çözümünü sağlayabilecek etkili üretim/hizmet sistemlerinin tasarımı, planlanması, iyileştirilmesi ve kontrolü üzerinde çalışırlar. Bu tasarım ve iyileştirme ilkeleri üretim, ulaşım ve lojistik, yazılım, turizm, telekomünikasyon, eğitim-danışmanlık, finans ve bankacılık, tekstil, enerji, sağlık gibi pek çok değişik sektörlerde uygulanabilir. Bu nedenle, Endüstri Mühendisliği istihdam alanı en geniş mühendislik dallarından biridir.

Samsun Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, 2019 yılında Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulmuştur ve 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında %30 İngilizce destekli lisans programı ve 40 öğrencilik kontenjanı ile öğrenci alımına başlamıştır.

Daha fazla bilgi için sıkça sorulan sorular sayfamızı ve tanıtım sunumumuzu inceleyebilirsiniz.

Vizyonumuz;

Toplumun ve endüstrinin ihtiyaçları doğrultusunda yetkin ve yenilikçi bilimsel araştırmalar yürüten, sanayi problemleri üzerine odaklanan ve sürekli olarak kendini geliştiren bir bölüm olmaktır.

Misyonumuz;

Analitik düşünme yeteneği ve sistematik yaklaşıma sahip, sorgulayabilen, yenilikçi, çözüm üreten, kendine güvenen, ekip çalışmasına yatkın, insani değerlere saygılı, sorumluluklarının bilincinde olan geleceğin lider mühendislerini yetiştirmek ve kendini sürekli geliştiren akademik kadrosuyla uygulamaya ve araştırmaya yönelik; öğrencilerin araştırmacı yönünü geliştiren kaliteli eğitim vermektir.

 

Aday Öğrenci

Canlı Destek